Kellele ei meeldiks lesida mõnusalt päikese käes ja saada vastutasuks kaunis päevitunud jume. Paraku peab tunnistama, et päikesevalguse spektri UVA ja UVB kiired on pikaajalisel kokkupuutel nahaga nahale kahjulikud. Sama kehtib ühekordse liigse UV kiirtega kokkupuute kohta. UVA ja UVB kiired lõhuvad kollageeni- ja elastiinikiude ning vanandavad nahka. Samuti põhjustab liigne päevitamine ebaühtlast nahatooni (fotovananemine).

Üks kõige olulisemaid asju, mida oma naha heaks teha, on kasutada laia spektriga päikesekaitsekreeme, kaitsmaks nahka nii UVA kiirte eest, mis põhjustavad enneaegset naha vananemist kui ka UVB kiirte eest, mis põhjustavad päikesepõletusi ja võivad tekitada nahavähki.

Päikesekreemi SPF peaks olema vähemalt 15 või rohkem, kui kavatsete viibida päikese käes kauem. Ja ma rõhutan siinkohal sõna “kauem”, sest teatud kogus D-vitamiini, mida saadakse päikese käes viibimisest, on tervise seisukohast väga oluline.

Seega, lühiajalise päikese käes viibimise puhul ei pruugi ma päikesekaitsekreeme kasutada, küll aga ei istu ma lõunal välikohvikus ega jaluta koeraga keskpäevase päikese käes ilma kreemi kasutamata. Niisiis, tuleb kasutada tervet mõistust.

Kokkuvõtvalt soovitan ma tugeva päikesekiirguse käes viibides kasutada kreeme mille SPF on 30 ning kõige olulisem on alati kaitsta oma lapsi. Šokeeriv hulk päikesekahjustusi, mille tagajärjed võivad avalduda alles aastakümneid hiljem, on saadud just lapseeas.

(Refereeritud Sali Hughes raamatust “Pretty Honest”)

Pin It on Pinterest

Share This